Zarządzanie transportem i pracownikami mobilnymi stanie się jeszcze efektywniejsze wtedy, gdy będzie wspomagane przez nowoczesne systemy TMS.
Za pomocą nowoczesnych systemów informatycznych można skutecznie prowadzić przedsiębiorstwo, które dysponuje własnym zapleczem samochodów. Systemy TMS (transportation management system), które wspierają zarządzanie transportem, oferują swoim użytkownikom dostęp do szerokiej gamy funkcji pozwalających na skuteczne, oszczędne i wydajne prowadzenie działalności na bazie floty pojazdów.
Obecnie firmy wykorzystujące własny tabor mają do dyspozycji różne systemy TMS. Kiedy warto zdecydować się na taką inwestycję? Co może zaoferować dobry program dla transportu? Jak go wdrożyć?
System TMS – dla kogo?
Chociaż najczęściej program do zarządzania transportem kojarzy się z firmami prowadzącymi transport i spedycję, warto wskazać, że ma on także znacznie szersze zastosowanie. Rozbudowane funkcje powodują, że korzystanie z tego typu oprogramowania wspomaga dzięki temu codzienne funkcjonowanie biznesu w różnych branżach.
Z systemów TMS korzystają między innymi firmy zatrudniające:
- kurierów
- handlowców
- przedstawicieli handlowych
- przedstawicieli medycznych
- przedstawicieli farmaceutycznych
- serwisantów
- ankieterów
Dodatkowo mogą być one używane w firmach, które prowadzą wynajem samochodów i wyposażenia, prowadzą działalność w branży komunalnej.
Zatem nowoczesny program dla transportu może pomóc w prowadzeniu działalności w wielu sektorach, w których stosowana jest flota firmowa.
Jakie funkcje oferują programy do zarządzania transportem?
Funkcje oferowane przez systemy wspomagające zarządzanie transportem koncentrują się na różnych obszarach działalności firm. Mogą one wspomagać dział handlowy i obsługi klienta, dział magazynowania, dział kontrolingu, dział finansowy oraz zarząd.
Wśród najczęściej oferowanych funkcji znajdują się:
- zarządzanie flotą – zarządzanie wszystkimi samochodami wchodzącymi w skład firmy
- handel i rozliczenia – efektywniejsze prowadzenie działań w ramach sprzedaży i rozliczeń sprzedaży z klientami i kontrahentami, także poprzez mobilne systemy sprzedaży
- obsługa klienta – program do transportu może także zadbać o wysoką jakość obsługi klienta
- monitoring floty – dzięki zastosowaniu GPS możliwe jest prowadzenie stałego podglądu położenia floty
- zarządzanie pracownikami – powadzenie efektywnych działań w ramach zarządzania pracownikami mobilnymi
- BI (business intelligence) – wspomaganie podejmowania kluczowych decyzji dzięki rozbudowanym analizom
Wśród powyższych rozwiązań na szczególną uwagę zasługują mobilne systemy sprzedaży, które są obecnie używane coraz częściej w ramach systemów TMS. Wynika to z faktu, że coraz więcej firm stosuje obecnie floty w celu dojazdów do klientów i ich obsługi. System TMS może wtedy oferować dostęp do funkcji pomagających w przygotowywaniu ofert, dokumentów sprzedażowych, zawieraniu umów z klientem.
Jaki korzyści zapewniają programy do zarządzania transportu?
Właściwie dobrany program TMS pomaga na skuteczne prowadzenie działalności, wspierając dzięki temu realizowanie działań w różnych obszarach biznesowych.
Wdrożenie systemu transportowego pozwala przede wszystkim na znacznie skuteczniejsze prowadzenie działań obejmujących planowanie tras oraz ich realizację, w tym także pod kątem monitorowania GPS. Dzięki temu firma może nie tylko zaoszczędzić czas, ale także pieniądze związane z prowadzeniem transportu.
Nowoczesne programy pozwalają także na zmniejszenie kosztów na inne sposoby, między innymi poprzez zapobieganie wykorzystaniu floty niezgodnie z jej przeznaczeniem. Firma może na bieżąco sprawdzać położenie pojazdów oraz ich trasy, co powoduje, że możliwe jest łatwe określenie, którzy pracownicy stosują je do prywatnych celów.
Na uwagę zasługuje również znacznie efektywniejsze prowadzenie usług, co przekłada się na większe zadowolenie klientów poprzez większą terminowość i dotrzymywanie zawartych kontaktów.
Więcej informacji dotyczących systemów TMS można uzyskać na stronach ich dostawców.