Lokalizacja GPS jest coraz popularniejsza – nie tylko wśród firm, ale również wśród osób prywatnych. Niesie bowiem za sobą wiele korzyści, a jednocześnie jest naprawdę przystępna cenowo. Ważne jednak, aby wybrać odpowiedni abonament GPS, ponieważ pomiędzy ofertami dostępnymi na rynku występuje sporo różnic. Na co zwracać uwagę przy wyborze dostawcy systemu lokalizacji?

Lokalizator GPS bez abonamentu czy abonament GPS?

Zanim zaczniesz wybierać odpowiedni abonament GPS, warto się zastanowić, czy faktycznie jest on konieczny. Obecnie na rynku coraz częściej można znaleźć oferty lokalizatorów GPS bez abonamentu. Pozornie wydają się one bardzo korzystne. Moduł GPS potrzebuje jednak karty SIM, aby móc przesyłać dane do użytkownika. Oznacza to, że kupując lokalizator GPS bez abonamentu, musisz kupić kartę SIM i opłacić abonament za przesył danych na własną rękę. Stwarza to dodatkowe trudności, a także ryzyka.

Wybierając lokalizator GPS bez abonamentu, kupujesz tylko urządzenie, a nie całą usługę. Tak naprawdę u renomowanych operatorów takie rozwiązanie jest nie do pomyślenia. Kompleksowa usługa daje Ci dostęp do wszystkich funkcji lokalizatora, a także do wsparcia technicznego, na które nie można liczyć, wybierając lokalizację bez abonamentu.

Zdarza się również, że koszt abonamentu jest uwzględniony w cenie urządzenia. Oznacza to, że płaci się tylko raz, a następnie można korzystać z lokalizatora przez dowolnie długi czas. Aby jednak móc zapewnić swoim klientom atrakcyjną cenę, firmy z takimi ofertami zwykle ograniczają zakres funkcji do minimum. Niejednokrotnie mogą również wykorzystywać dane lokalizacyjne klientów do generowania dodatkowego zarobku.

Jak wybrać abonament GPS?

Jak zatem wybrać najlepszy abonament GPS? Istnieje kilka głównych czynników, na które warto zwracać uwagę. 

  • Zakres usług

Wbrew pozorom nie każdy system lokalizacji GPS jest taki sam. Poszczególni operatorzy oferują zróżnicowane zakresy usług i funkcji. Dlatego w pierwszej kolejności dobrze się zastanów, na jakich możliwościach najbardziej Ci zależy. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest szeroki wachlarz usług dodatkowych. Dzięki temu, jeśli potrzebujesz tylko podstawowych funkcji, możesz opłacać najtańszy abonament GPS.. Jeśli natomiast chcesz korzystać np. z rozbudowanych alertów, monitoringu za granicą czy większej przestrzeni do przechowywania danych, możesz dokupić odpowiednie pakiety.

Abonament GPS – sprawdzanie lokalizacji na mapie

Podstawowy abonament GPS może pozwalać jedynie na śledzenie pojazdu i magazynowanie archiwalnych danych przez krótki czas. Dlatego warto się zastanowić, jakie dokładnie usługi są Ci potrzebne i sprawdzić, czy dany operator je oferuje.

  • Pomoc techniczna

Wspomniane wyżej lokalizatory GPS bez abonamentu zwykle nie zapewniają żadnej pomocy technicznej. W przypadku abonamentów bywa natomiast różnie. Warto jednak wybrać dostawcę z Polski, np. MYTRACKO, który zapewnia pełną pomoc techniczną. Dzięki temu znacznie szybciej rozwiążesz wszelkie potencjalne problemy.

  • Bezterminowa umowa

Konieczność podpisania długoterminowego zobowiązania (np. na 24 miesiące) jest dla Ciebie przytłaczająca? Na szczęście na rynku znajdują się także operatorzy, którzy umożliwiają rezygnację w dowolnym momencie. To bardzo korzystne rozwiązanie, szczególnie dla tych, którzy nie są przekonani, czy w ich przypadku sprawdzi się korzystanie z GPS do auta. Abonament zwykle można też w dowolnym momencie zmienić na taki z większym lub mniejszym zakresem funkcji, co stanowi niewątpliwy atut.

Wiesz już, czym charakteryzuje się dobry abonament GPS. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto się również upewnić, czy dana firma się rozwija. Odpowiadanie na potrzeby klientów wcale nie jest bowiem tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać!