Holandia, czyli Królestwo Niderlandów, to kraj, który charakteryzuje się najgęstszą siecią autostrad w Europie. Niespełna 3000 km dróg ekspresowych i autostrad sprawia, że jest to doskonale skomunikowane państwo. Kierowcy, którzy chcą skorzystać z jej sieci, muszą liczyć się oczywiście z opłatami. Jak wypełnić ten obowiązek? Kiedy konieczny jest zakup winiety w Holandii?

Czy winieta w Holandii jest niezbędna?

Kierowcy samochodów osobowych, którzy poruszają się po Królestwie Niderlandów, nie są objęci obowiązkiem zakupu winiety. Nie oznacza to jednak, że podróż po Holandii jest całkowicie bezpłatna. Kierowcy muszą wnosić opłaty za przejazd dwoma tunelami. W przypadku Kiltunnel, przebiegającym pomiędzy Gravendeel i Dordrecht, ceny wynoszą:

 • dla pojazdów o wysokości poniżej 2,3 m: €2
 • dla pojazdów o wysokości powyżej 2,3 m: €

Natomiast gdy chodzi o przejazd tunelem Westerschelde (który biegnie pod estuarium Skaldy, od Ellewoutsdijk do Terneuzen), to poborca opłat podzielił pojazdy na pięć kategorii:

 • o długości mniejszej lub równej 6 metrów oraz wysokości mniejszej lub równej 3 m opłata wynosi €
 • o długości większej niż 6 m oraz wysokości mniejszej lub równej 3 m: €7,45.
 • o długości mniejszej lub równej 12 m oraz wysokości większej niż 3 m: €18,20.
 • o długości większej niż 12 m oraz wysokości większej niż 3 m: €
 • Motocykle: €2,5.

Winieta dla samochodów o masie całkowitej powyżej 12 ton

Osobny system opłat na holenderskich autostradach dotyczy pojazdów ciężarowych o masie całkowitej równej lub większej niż 12 ton. Kierowcy tych pojazdów muszą wykupić jedną winietę, która obejmuje jednocześnie przejazdy na terenie Danii, Szwecji i Luksemburga. O jakim koszcie mowa? Podstawowym czynnikiem jest okres, na który chcemy wykupić winietę. W Holandii możemy wykupić winietę na jeden dzień, tydzień, miesiąc lub rok. Ponadto poborca opłat bierze pod uwagę liczbę osi pojazdu i klasę emisji (jest ich siedem). Podobnie jak w wielu innych krajach: im wyższa klasa emisji, tym niższa opłata za emisję, gdyż pojazdy te są bardziej ekologiczne. Bez względu na powyższe czynniki, winieta w Holandii na jeden dzień kosztuje €12. Aby zakup był możliwy, kierowca musi podać następujące dane:

 • kraj rejestracji pojazdu,
 • numer rejestracyjny pojazdu,
 • liczbę osi,
 • klasę emisji,
 • datę rozpoczęcia obowiązywania,
 • datę zakończenia obowiązywania.

Brak wykupionej winiety może oznaczać dla kierowcy mandat do kilkuset euro.

Zakup winiety w Holandii w praktyce

Podstawową metodą zakupienia winiety jest zamówienie jej przez stronę internetową operatora www.eurovignettes.eu. Płatności dokonać można przy pomocy Tollway Card. Sam proces jest intuicyjny i nieskomplikowany Jeśli kierowca nie ma tej możliwości, może odwiedzić biuro operatora winiet lub wykupić ją na stacji benzynowej.

Współpraca z Tollway pozwala firmom transportowym na agregowanie kosztów przejazdów po krajach europejskich, a następnie opłacanie ich w systemie post pay, czyli z odroczonym terminem płatności. To rozwiązanie dotyczy również Holandii oraz wcześniej wspomnianych krajów, czyli Danii, Szwecji i Luksemburga, co więcej, pozwala na połączenie różnych systemów opłat drogowych w Europie, co sprawia, że korzystanie z autostrad większości krajów europejskich staje się bezproblemowe i płynne.