Praca kierowcy tira nie jest zadaniem prostym. Zawód ten wymaga osób odpowiedzialnych, opanowanych i co niezwykle ważne – gwarantujących terminowość w dostawie ładunków. Wiele tras kierowcy mają „w głowie”, lecz czasem potrzebują wsparcia technologicznego w postaci pewnych i sprawdzonych systemów nawigacyjnych. Wybór nie jest tu oczywisty, ponieważ nie wszystkie drogi, które wskaże nam GPS będą przejezdne dla dużych pojazdów, jakimi są samochody ciężarowe. Jakie najlepsze systemy nawigacyjne sprawdzą się w tirach? Zapraszam do artykułu.

Nawigacja dla kierowców ciężarówek

Przyczyn, dla których nie warto korzystać z tradycyjnych systemów nawigacji przeznaczonych dla kierowców pojazdów osobowych jest wiele. Można tu wymienić m.in.:

 • zakazy wjazdów dla pojazdów ciężarowych;
 • ograniczenia dla ADR-ów;
 • ograniczenia nośności konstrukcji mostów;
 • wysokość wiaduktów;
 • zbyt wąskie drogi i ciasne zakręty.

Oczywiście doświadczeni kierowcy tirów są mistrzami w swej branży, którzy radzą sobie z napotkanymi trudnościami. Jednak jeżeli istnieje taka możliwość, warto skorzystać ze środków oferujących ułatwienie wykonywanej pracy.

Nawigacja w tirze – na jakie rozwiązania technologiczne zwrócić uwagę?

Wybierając skuteczną nawigację dla kierowców ciężarówek, wyróżnić należy kilka punktów, które są kluczowe w tym kontekście:

 1. Przejezdność dróg dla pojazdów ciężarowych – zaprogramowanie nawigacji musi pozwalać jej na takie wyznaczanie tras, aby brała pod uwagę dostępność dróg dla dużych samochodów ciężarowych. Dotyczy to również zakazów wjazdów w określonych godzinach. Wiele nawigacji, szczególnie w miastach wskazuje najkrótszą drogę przejazdu. Nie bierze jednak pod uwagę obciążenia ruchu miejskiego, ilości skrzyżowań, czy też przestrzeni niezbędnej do płynnego zawracania;
 2. Aktualizacje oprogramowania – częste i regularnie przeprowadzane aktualizacje pozwalają kierowcy tira za granicą na planowanie trasy przejazdu uwzględniającej niedawno otwarte drogi lub ewentualne zmiany w organizacji ruchu;
 3. Optymalizacja trasy podczas jazdy – bardzo ważne rozwiązanie, które niejednokrotnie pozwoli zaoszczędzić czas w przypadku wystąpienia korków bądź innych przeszkód na drodze. Nawigacja, która na bieżąco potrafi optymalizować trasę, z uwzględnieniem natężenia ruchu, czasu przejazdu i kilometrów trasami alternatywnymi, pozwoli na zachowanie terminowości w dostawie ładunków do miejsca docelowego.

Dobrej jakości nawigacja dla kierowców ciężarówek oferuje również szereg unikalnych funkcji, m.in.:

 1. Truck Parking Europe – możliwość korzystanie z tego katalogu pozwala na zlokalizowanie m.in. stacji benzynowej, parkingu przeznaczonej dla pojazdów gabarytowych oraz motel z aktualnymi opiniami innych użytkowników;
 2. Truck & Trailer Services – oferuje możliwość zlokalizowania najbliższego serwisu samochodowego;
 3. Dostęp do wyszukiwarki stref załadunku wraz z informacjami dotyczącymi przestrzeni magazynowych;
 4. Dostęp do funkcji smart – aktualne ceny paliw, pogody, czy też wbudowany system głośnomówiący.

Nawigacja do pojazdów ciężarowych – jaką wybrać?

Obecnie trendy związane z nawigacjami do pojazdów ciężarowych wyznaczają dwie następujące marki:

 • Garmin;
 • Tomtom.

Oba urządzenia są niezwykle funkcjonalnymi rozwiązaniami, które sprawdzą się w pracy związanej z wyznaczaniem trasy ciężarówki w Niemczech oraz innych krajach Europy. Połączenie wysoko rozwiniętych rozwiązań technologicznych z cechami technicznymi, takimi jak np. duży wyświetlacz, odpowiednie chłodzenie i wysoka jakość wykonania zadowoli użytkowników tych urządzeń.

Kierowca tira w Niemczech

Wykwalifikowani oraz posiadający doświadczenie, zawodowi kierowcy, są pożądanymi osobami do pracy dla firm transportowych funkcjonujących na terenie Niemiec. Praca kierowcy ciężarówek w Niemczech to dla Polaków przede wszystkim lepsze zarobki. Wypłata w walucie EURO, przy obecnym kursie staje się atrakcyjną alternatywą dla polskich odpowiedników tego rodzaju przedsiębiorstw. W obecnych czasach, zawodowi kierowcy, którzy zdecydują się na pracę w Niemczech, mogą liczyć na zarobki dwukrotnie wyższe niż w Polsce!

Na co jeszcze może liczyć kierowca tira w Niemczech? Przedsiębiorstwa transportowe oferują m.in.:

 • dostęp do nowoczesnej floty;
 • doskonałą infrastrukturę drogową;
 • czas pracy ściśle dostosowany do obowiązujących przepisów prawnych;
 • podróżowanie i odkrywanie nowych miejsc.

Decydując się na skorzystanie, z dostępnych możliwości związanych z pracą dla kierowców C+E w Niemczech, warto skorzystać z oferty sprawdzonego pośrednika. Agencja pośrednictwa pracy Asmo Solutions jest doświadczonym zespołem ludzi specjalizujących się w znajomości niemieckiego rynku pracy. To pewne rozwiązanie, które gwarantuje zatrudnienie tylko w pełni legalnie działającej firmie. Ponadto otaczają swoich klientów parasolem ochronnym, zajmując się wszelkimi formalnościami dotyczącymi podjęcia pracy.