Od pierwszego lotu pasażerskiego na świecie minęło już ponad 100 lat (1914 rok, w USA miał miejsce pierwszy lot pasażerski), a nadal wiele osób nie tylko boi się podróżować samolotami, ale także istnieje wiele mitów na temat latania. Które z nich mają ziarenko prawdy a które są typowymi mitami?

Fakt 1 – żucie gumy w samolocie pomaga

Zmiana ciśnienia w samolocie podczas startu i lądowania często doprowadza do bólu głowy lub uczucia „strzelania” w uszach. Żucie gumy rzeczywiście może nieco pomóc ograniczyć te doznania. Oczywiście sprawdza się to przy starcie i lądowaniu, żucie gumy przez cały okres trwania lotu nie ma większego sensu.

Mit 1 – podróże samolotami są niebezpieczne

Dane mówią zupełnie co innego. Transport lotniczy jest najbezpieczniejszą formą transportu. Dziennie na całym świecie odbywa się od kilkudziesięciu tysięcy do kilkuset tysięcy lotów. Rocznie zaś dochodzi do maksymalnie kilkunastu wypadków na świecie (licząc loty prywatne oraz te pasażerskie). Porównując to z setkami tysięcy wypadków samochodowych w Europie, lotnictwo to najbezpieczniejsza forma transportu.

Fakt 2 – w tanich liniach lotniczych lepiej nie korzystaj z usług dodatkowych i dobrze przygotuj się do lotu

Odpowiedni rozmiar bagażu co do centymetra, wydrukowana karta pokładowa i wszelkie dokumenty to obowiązek. Wiele linii lotniczych nawet za 1 centymetr nadmiarowego bagażu nalicza spore opłaty. Może się nawet okazać, że zapłacisz kilkadziesiąt złotych za wydrukowanie karty pokładowej i biletu, które powinieneś mieć ze sobą. Z przekąsek i jedzenia lepiej też nie korzystać na pokładzie samolotu, bo tanie linie lotnicze staną się po prostu drogie i drugie tyle zapłacisz za wyżywienie, co za bilet.

Mit 2 – tania linia lotnicza oznacza niższy poziom bezpieczeństwa

Nie ma to żadnego znacznie jakim samolotem podróżujesz i ile zapłacisz za bilet. Każdy samolot przez podróżą przechodzi takie same badania techniczne i ma takie same procedury startu. Na pewno nie wystartujesz niesprawnym samolotem tylko dlatego, że kupiłeś tańszy bilet.

A jeżeli boisz się latać, zawsze możesz postawić na wspaniałe wakacje w kraju. Wpadnij do nas na wklobucku.pl i zobacz, jak cudowne miejsca czekają na Ciebie w Polsce.